igordudnik (igordudnik) wrote,
igordudnik
igordudnik

Знову про мовне питання

На сьогоднішній день в Україні 862674 дітей навчаються російською мовою. Це 18,3% від всіх українських школярів. Етнічних же росіян в Україні проживає 17,3%. Тобто, російською в Україні навчаються і неросіяни, а і жителі інших національностей, в першу чергу українці. "Защітнікі русскаязичьнава насілєнія", для передвиборчих спекуляцій на цій темі придумали оговорку: ніби є велика кількість російськомовних українців, які жити не можуть без російської мови, і які дуже хочуть щоб їх діти вчилася саме російською.
Залишимо зараз казусну ситуацію: українці, що живуть в Україні ніби-то не хочуть вчитися українською (росяни в Росії російською, а французи у Франції не хочуть вчитися французькою, тощо), а звернемося до результатів перепису населення 2001, де назвати свою рідну мову пропонувалося самому респондентові. Тобто, наголошую: людина свідомо обирала своєю рідною мовою українську, навіть якщо у обставинах, що склалися вона нею не повсякденно і спілкувалася. Своєю рідною мовою назвали:
українську 67,5%
російську 29,6%
населення України.
Бачимо, що російську, як свою рідну мову назвали більше 10% етнічних українців. Це зруссифіковані, протягом совітського часу українці, які ще 50 років тому були україномовними. Це їх діти, яких зараз в незалежній Україні виштовхують у російськомовність. Це підверджують і данні переписів 1959-1989 років.
Замісь того, щоби допомогти зрусифікованим українцям повернутися до мови своїх батьків, замісь того, щоби створити відповідне мовне середовище, антиукраїнські сили намагаються законсервувати ситуацію, більше того, продовжити руссифікацію, завуалювавши її під "захист російськомовного населення".
Кого ж і від кого треда захищати? Хіба сьогодні в Україні неможливо отримувати освіту російською? Давайте звернемося до фактів:Як бачимо, у східних областях, де проживає чимало росіян існує чимало і російських шкіл. У Донцькій та Луганській областях, а також в Криму російська мова у навчанні домінує. Досить багато російських шкіл у Одеській, Харківській, Запорізькій областях. Більше того, навіть у переважно україномовній Херсонській області непропорційно багато російських шкіл.
То кого і від кого треба захищати в галузі освіти? Чи може викрики у Шустера про "нівазможнасть палучять абразаваніє на ратном язикє" то лише передвиборчі спекуляції? Чи може мається на увазі бажання збільшити кількість російськомовних шкіл у Полтавській, Київській, Вінницькій, Тернопольській областях?
Але не будемо заглиблюватись у припущення. Давайте розглянемо ситуацію у "найросійській", після Криму, області:
620.54 КБ
Ми бачимо, що значна кількість донецьких українців вчиться російською. Напевне російською вчаться і представники інших національностей, що прожавають у області. Чи мають греки, яких у області 1,61% хоч одну грецькомовну школу? Чи їх теж записали до "російськомовного населення", права якого так необхібно захищати?
І на кінець у мене таке запитання: а як же бути з тими 24,1% україномовного населення Донецької області? Хто їх права буде захищати?
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 11 comments